Představ si, jak skvělé je mít Boží slovo vždycky po ruce, ať už se ocitneš v jakékoli situaci. Učit se biblické verše nazpaměť je k tomu skvělý způsob. Můžeš si tak být jistý/á, že máš oporu, kdykoli ji potřebuješ.
Zkus si třeba vybavit verš o Boží lásce, když se snažíš být oporou kamarádovi/kamarádce, nebo si vzpomeň na verš o trpělivosti, když někde čekáš. Je to taková malá, ale silná zbraň proti pochybnostem a těžkostem.
Když si každý den vyhradíš chvilku na učení se veršů nazpaměť, uvidíš, že si na Boží slovo vzpomeneš mnohem snáz, až ho budeš potřebovat. Je to jako malá investice s velkým výnosem.
V Jozuovi 1:8[1] se píše: „Ať se tato kniha zákona nevzdálí od tvých úst; rozjímej o ní ve dne v noci, bedlivě plň vše, co je v ní napsáno, a tak se ti bude na tvé cestě dařit a budeš jednat moudře.“ Je to skvělá připomínka, jak důležité je mít Boží slovo stále na mysli.
Jeli tedy nějaké povzbuzení v Kristu, jeli nějaké potěšení lásky, jeli nějaké společenství Ducha, jeli nějaký soucit a slitování,
naplňte mou radost a smýšlejte stejně, mějte stejnou lásku, buďte jedné duše, jednoho smýšlení,
Požehnaný Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, Otec milosrdenství a Bůh veškerého povzbuzení,
který nás povzbuzuje v každém našem soužení, abychom i my mohli povzbuzovat ty, kteří jsou v jakémkoli soužení, tím povzbuzením, kterým Bůh povzbuzuje nás.
Vždyť kdo je Bohem kromě Hospodina? Kdo je skálou, neli náš Bůh?
Tento Bůh mě odívá silou, on činí mou cestu bezúhonnou.
Mé nohy činí jako nohy laně, upevňuje mě na mých výšinách.
Sám náš Pán Ježíš Kristus a Bůh, náš Otec, který si nás zamiloval a v milosti nám daroval věčné potěšení a dobrou naději,
nechť vaše srdce povzbudí a upevní v každém dobrém skutku i slovu.
“Jestliže tvůj bratr [proti tobě] zhřeší, jdi a pokárej ho mezi čtyřma očima. Poslechneli tě, získal jsi svého bratra.
Hospodin je má síla a můj štít, v něho doufá mé srdce. Dostalo se mi pomoci, proto mé srdce jásá, proto mu budu vzdávat chválu svou písní.
A [Bůh] setře každou slzu z jejich očí. A smrti již nebude, ani žalu ani křiku ani bolesti již nebude, [neboť] první věci pominuly.”
a budou vidět jeho tvář a na jejich čelech bude jeho jméno.
Noci již nebude ani nebude třeba světla lampy nebo světla slunce: Pán Bůh je bude osvěcovat a budou kralovat na věky věků.
Mám totiž za to, že utrpení nynějšího času se nedají srovnat s budoucí slávou, která na nás má být zjevena.
Postavte se proti němu, pevní ve víře, vědouce, že tatáž utrpení se naplňují na vašem bratrstvu po celém světě.
A Bůh veškeré milosti, který vás povolal ke své věčné slávě v Kristu [Ježíši], vás, když nakrátko snesete utrpení, sám zdokonalí, utvrdí, posílí, postaví na pevný základ.
Milujte Hospodina, všichni jeho věrní! Pravdivé lidi Hospodin střeží, leč odplácí plně těm, kdo jednají povýšeně.
Neboť jsem měl mnoho radosti a povzbuzení ze tvé lásky, protože skrze tebe, bratře, byla občerstvena srdce svatých.
Pro vedoucího chval. Synové Kórachovi. Na alamót. Píseň.
Bůh je naším útočištěm i silou, velkou pomocí, kterou nacházíme v souženích.
Proto se nebudeme bát, i kdyby se převrátila země a hory se zřítily do mořských hlubin,
Nakonec, bratři, radujte se, napravujte své nedostatky, povzbuzujte se, buďte jedné mysli, žijte v pokoji a Bůh lásky a pokoje bude s vámi.
Unavenému dává sílu a bezmocného zahrnuje zdatností.
Chlapci ochabnou a unaví se a mládenci vyčerpáním padají,
ale ti, kdo očekávají na Hospodina, nabývají nové síly, vznášejí se na křídlech jako orli; běží, a neunaví se, chodí, a neochabnou.
Neboj se, protože já jsem s tebou, nehleď ustrašeně, protože já jsem tvůj Bůh. Budu tě posilovat, ano, budu ti pomáhat a držet tě svou spravedlivou pravicí.
Hle, Bůh je má záchrana, budu mu důvěřovat a nebudu se strachovat, vždyť Hospodin je mou silou i mocí -- stal se mou záchranou.
Píseň stupňů. Pozvedám svůj zrak k horám. Odkud mi přijde pomoc?
Pomoc mi přijde od Hospodina, který učinil nebesa i zemi.
Pořád se radí, jak ho připravit o čest. Oblíbili si lež, svými ústy žehnají, avšak v nitru proklínají. Sela.
Jen se ztiš před Bohem, má duše, vždyť od něj je má naděje.
Kdyby Hospodin nebyl mou pomocí, brzy by má duše spočinula v říši ticha.
Řeknuli: Uklouzne mi noha, tvé milosrdenství, Hospodine, mě podepře.
Když sám v sobě moc přemýšlím, tvé potěšování utěší mou duši.
uhasili sílu ohně, unikli ostří meče, nabyli moci ve slabosti, stali se silnými ve válce, zahnali na útěk vojska cizinců.
Má síla a píseň je Hospodin, stal se mojí záchranou. On je můj Bůh, budu ho oslavovat, Bůh mého otce, budu ho vyvyšovat.
Posilněte se a buďte odvážní. Nebojte se a nemějte z nich strach, neboť Hospodin, tvůj Bůh, půjde s tebou. Nenechá tě klesnout a neopustí tě.
Pojďte ke mně všichni, kteří těžce pracujete a jste přetíženi, a já vám dám odpočinek.
Vezměte na sebe mé jho a učte se ode mne, neboť jsem tichý a pokorný v srdci; a naleznete odpočinutí svým duším.
Vždyť mé jho je příjemné a mé břemeno je lehké.”
Bůh naděje kéž vás naplní veškerou radostí a pokojem ve víře, abyste se rozhojňovali v naději mocí Ducha Svatého.
A Bůh veškeré milosti, který vás povolal ke své věčné slávě v Kristu [Ježíši], vás, když nakrátko snesete utrpení, sám zdokonalí, utvrdí, posílí, postaví na pevný základ.
Ten, kdo přebývá v úkrytu Nejvyššího, přečká noc ve stínu Všemohoucího.
Říkám o Hospodinu: Je mé útočiště, má tvrz, můj Bůh, v něho doufám.
Davidův žalm. Hospodin je mé světlo i má spása, koho bych se bál? Hospodin je záštita mého života, koho bych se lekal?
Když půjdeš přes vody, budu s tebou, a přes řeky, nezalijí tě. Když půjdeš ohněm, nespálíš se a plamen tě neožehne.
Pro vedoucího chval. Od Hospodinova otroka Davida, jenž pověděl Hospodinu slova této písně v den, kdy jej Hospodin vysvobodil z moci všech jeho nepřátel i z ruky Saulovy.
Řekl: Vroucně tě miluji, Hospodine, moje sílo.
Blahoslavení jsou ti, kdo přebývají ve tvém domě a stále tě chválí! Sela.
Blahoslavený je člověk, jehož síla je v tobě, který je odhodlán putovat.
Procházejí údolím balzámovníku a učiní je pramenem, nadto je raný déšť halí požehnáním.
Jsem si jist právě tím, že ten, který ve vás začal dobré dílo, dovede je až do dne Krista Ježíše.
Vy, dítky,jste z Boha a přemohli jste je, neboť ten, který je ve vás, je větší než ten, který je ve světě.