Svatba je něco opravdu výjimečného, den plný krásných emocí. Je to okamžik, kdy se spojíš se svým partnerem/partnerkou a stanete se jedním. S láskou a nadšením oslavíš tenhle dojemný moment plný štěstí a vděčnosti Bohu za to, že ti postavil do cesty tohohle člověka.
Bůh bere manželství vážně, protože není dobré žít v cizoložství nebo smilstvu. V Bibli najdeme spoustu veršů o povinnostech manžela a manželky, ale i o tom, jaká by měla být láska, kterou si vzájemně slibujete a kterou si budete po celý život projevovat.
Važ si manželství a manželské věrnosti, protože Bůh bude soudit cizoložníky a všechny, kdo se dopouštějí sexuální nemorálnosti. (Hebrejům 13,4)
Nezapomínejme, že láska musí být silná, aby ustála těžké chvíle. Především mějte v sobě Boha, aby vám pomáhal a dával vám sílu v každé situaci. Láska nesmí být sobecká, nesmí hledat jen své vlastní, nikdy se nevychloubá a nikdy nepřestává být.
Podřizujte se jeden druhému z úcty ke Kristu. Manželky, podřizujte se svým mužům jako Pánu. (Efezským 5,21-22)
nic nedělejte ze soupeření ani z ješitnosti, nýbrž v pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe.
Zbožnost čistá a neposkvrněná před Bohem a Otcem je toto: navštěvovat sirotky a vdovy v jejich soužení a zachovávat se neposkvrněným od světa.
Neboť Bůh není nespravedlivý, takže by zapomněl na vaši práci a lásku, kterou jste projevili jeho jménu, když jste posloužili-- a ještě sloužíte -- svatým.
Já však vám pravím: Milujte své nepřátele, [žehnejte těm, kdo vás proklínají, dobře čiňte těm, kdo vás nenávidí,] a modlete se za ty, kteří vás [urážejí a] pronásledují,
Tak tedy dokud máme čas, čiňme dobro všem, zvláště však těm, kteří patří do rodiny víry.
a žijte v lásce, jako i Kristus miloval nás a vydal sám sebe za nás jako dar a oběť Bohu v příjemnou vůni.
Řekneli někdo: "Miluji Boha," a přitom nenávidísvého bratra, je lhář. Vždyť kdo nemiluje svého bratra, kterého viděl, nemůže milovat Boha, kterého neviděl.
A toto přikázání máme od něho, aby ten, kdo miluje Boha, miloval také svého bratra.
Ale jeden Samařan na své cestě přišel k němu, a když ho uviděl, byl pohnut soucitem.
Přistoupil, na jeho rány nalil olej a víno a obvázal je, položil ho na svého mezka, zavezl do hostince a postaral se o něj.
On mu řekl: “"Miluj Pána, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí."
To je největší a první přikázání.
Druhé je mu podobné: "Miluj svého bližního jako sebe samého."
Snášejte se navzájem a odpouštějte si, máli kdo něco proti druhému. Jako Pán odpustil vám, odpusťte i vy.
A nad to všechno mějte lásku, která je poutem dokonalosti.
Boha nikdo nikdy neviděl. Jestliže se milujeme navzájem, Bůh v nás zůstává a jeho láska v nás dosáhla svého cíle.
A toto je jeho přikázání, abychom uvěřili jménu jeho Syna Ježíše Krista a navzájem se milovali, jak nám přikázal.
Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, a lásku bych neměl, jsem jako dunící kov nebo zvučící činel.
A kdybych měl proroctví a znal všechna tajemství a měl všechno poznání a kdybych měl veškerou víru, takže bych přemisťoval hory, ale lásku bych neměl, nic nejsem.
Všechno, co byste chtěli, aby lidé činili vám, čiňte i vy jim; neboť to je Zákon a Proroci.”
A vás ať Pán rozhojní a dá vám oplývat v lásce k sobě navzájem i ke všem lidem, jako i my máme lásku k vám,
Buďte k sobě navzájem laskaví, milosrdní a odpouštějte si navzájem, jako i Bůh v Kristu odpustil vám.
Sám jsem o vás, moji bratři, přesvědčen, že i vy jste plni dobroty, naplněni veškerým poznáním, a že jste schopni se i navzájem napomínat.
“Slyšeli jste, že bylo řečeno: "Budeš milovat svého bližního" a nenávidět svého nepřítele.
Já však vám pravím: Milujte své nepřátele, [žehnejte těm, kdo vás proklínají, dobře čiňte těm, kdo vás nenávidí,] a modlete se za ty, kteří vás [urážejí a] pronásledují,
Příchozí, který s vámi pobývá jako cizinec, na tom bude jako domorodec mezi vámi. Miluj ho jako sebe, protože jste byli příchozími v egyptské zemi. Já Hospodin jsem váš Bůh.
Jestliže ten, kdo tě nenávidí, hladoví, nakrm ho chlebem, jestliže žízní, napoj ho vodou,
Druhé je toto: "Budeš milovat svého bližního jako sebe samého." Není jiné přikázání větší než tato.”
Pak políbil všechny bratry a plakal při nich. Teprve potom s ním jeho bratři byli schopni mluvit.
Dávám vám nové přikázání, abyste se navzájem milovali; jako já miluji vás, abyste se i vy navzájem milovali.
Podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budeteli mít lásku jedni k druhým.”
Milovaní, milujme se navzájem, neboť láska je z Boha, a každý, kdo miluje, se z Boha narodil a Boha zná.
Kdo nemiluje, nepoznal Boha, protože Bůh je láska.
Byli jste přece povoláni do svobody, bratři. Jen aby se vám ta svoboda nestala záminkou pro tělo. Vy však skrze lásku služte jedni druhým.
Neboť celý Zákon je naplněn v jednom slovu: "Budeš milovat svého bližního jako sebe samého."
Věrohodné je to slovo, a chci, abys na ty věci kladl důraz, totiž aby se ti, kdo uvěřili Bohu, soustředili na to, jak mají vynikat v dobrých skutcích; je to krásné a lidem užitečné.
A kdybych dal pro nasycení chudých všechen svůj majetek a kdybych vydal své tělo k spálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje.
Král jim odpoví: "Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nejmenších bratří, mně jste učinili."”
Vroucně se navzájem milujte bratrskou láskou, v prokazování úcty předcházejte jeden druhého.
Láska je trpělivá, dobrotivá, láska nezávidí, [láska] se nevychloubá a není domýšlivá.
Nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nerozčiluje se, nepočítá zlo.
Neraduje se z nepravosti, ale raduje se spolu s pravdou.
Všechno snáší, všemu věří, ve vše doufá, všechno vydrží.
Neboť jsem hladověl a dali jste mi najíst, žíznil jsem a dali jste mi napít, byl jsem cizincem a ujali jste se mě,
Když jste poslušností pravdy [skrze Ducha] očistili své duše k bratrské lásce bez přetvářky, vroucně se navzájem milujte z [čistého] srdce.
O bratrské lásce vám není potřeba psát, neboť jste sami vyučeni od Boha, abyste milovali jeden druhého.
Dávám vám nové přikázání, abyste se navzájem milovali; jako já miluji vás, abyste se i vy navzájem milovali.
Bůh trpělivosti a povzbuzení kéž vám dá být mezi sebou jedné mysli podle Krista Ježíše,
abyste jednomyslně jedněmi ústy slavili Boha a Otce našeho Pána Ježíše Krista.
Proto přijímejte jeden druhého, tak jako Kristus k slávě Boží přijal vás.
naplňte mou radost a smýšlejte stejně, mějte stejnou lásku, buďte jedné duše, jednoho smýšlení,
nic nedělejte ze soupeření ani z ješitnosti, nýbrž v pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe.
Nevěnujte pozornost každý jen vlastním zájmům, nýbrž každý i zájmům těch druhých.
A konečně: buďte všichni jednomyslní, soucitní, plní bratrské lásky, milosrdní a pokorní.
Milovaní, milujme se navzájem, neboť láska je z Boha, a každý, kdo miluje, se z Boha narodil a Boha zná.
My víme, že jsme přešli ze smrti do života, neboť milujeme bratry; kdo nemiluje [bratra], zůstává ve smrti.
nic nedělejte ze soupeření ani z ješitnosti, nýbrž v pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe.
Nevěnujte pozornost každý jen vlastním zájmům, nýbrž každý i zájmům těch druhých.
A nyní tě prosím, paní -- ne že bych ti psal nové přikázání, nýbrž to, které jsme měli od počátku --, abychom milovali jedni druhé.
aby v těle nebyla roztržka, ale aby údy navzájem o sebe stejně pečovaly.
A když jeden úd trpí, trpí spolu s ním všechny údy; a když je jeden úd oslavován, radují se všechny údy spolu s ním.
Jestliže tedy přinášíš svůj dar na oltář a tam si vzpomeneš, že tvůj bratr má něco proti tobě,
zanech tam před oltářem svůj dar a odejdi; nejprve se usmiř se svým bratrem, a pak přijď a obětuj svůj dar.
Jestliže vskutku plníte královský zákon podle Písma: "Budeš milovat svého bližního jako sebe samého", dobře činíte.
tak i my, i když je nás mnoho, jsme jedno tělo v Kristu, ale jednotlivě jsme údy jeden druhého.