Přemýšlím nad tím, co znamená obětovat. Je to dar, něco, co potěší Boha. Když připravuji svůj dar pro Něho, měl bych si uvědomit, že by to mělo být to nejlepší, co mám, a hlavně to dělat s upřímným srdcem. Měla by to být radost, protože Bůh nám dal tolik, a i když si to nezasloužíme, zahrnul nás svým požehnáním.
Když dáváme jen to, co nám přebývá, víme, že život bude k nám stejně „štědrý“. Měli bychom dávat, jako bychom dávali sami sobě, ne z povinnosti ani s očekáváním, že se nám to vrátí. Dávat bez chlubení, ne proto, aby nás někdo chválil. Ať levá ruka neví, co dělá pravá.
Náš Pán miluje ty, kdo dávají s radostí, protože On zná naše srdce. Každý ať dává, jak se ve svém srdci rozhodl, ne s lítostí nebo z donucení, protože Bůh miluje radostného dárce. (2. Korintským 9,7) Obětovat znamená dávat jako projev úcty část toho, co nám Bůh nejprve dal. Když Bůh dává, dělá to s hojností a štědrostí. Takže když obětujeme od srdce, otevíráme dveře Boží nadbytku. Čím víc dáváme, tím víc dostáváme.
[Cizoložníci a] cizoložnice! Nevíte, že přátelství se světem je nepřátelství s Bohem? Kdo tedy chce být přítelem světa, stává se nepřítelem Božím.
Blahoslavený je muž, který nežije podle rady ničemů, na cestě hříšníků se nezastaví a v zasedání posměvačů neusedne,
Nemilujte svět ani to, co je ve světě. Jestliže někdo miluje svět, není v něm Otcova láska.
Se vzteklounem se nespolčuj, nezůstávej s hněvivým člověkem,
jinak se naučíš jeho způsobům a dostaneš svou duši do léčky.
Napsal jsem vám však, abyste se nesměšovali s tím, kdo si říká bratr, a přitom je smilník nebo chamtivec nebo modlář nebo utrhač nebo opilec nebo lupič; s takovým ani nejezte.
Přicházíli někdo k vám a nepřináší toto učení, nepřijímejte ho do domu ani ho nezdravte;
kdo ho zdraví, má účast na jeho zlých skutcích.
V noci hořce pláče a slzy jí tečou po tvářích. Mezi všemi svými milenci nemá utěšitele. Všichni její přátelé ji nevěrně opustili, stali se jejími nepřáteli.
Přikazujeme vám, bratři, ve jménu [našeho] Pána Ježíše Krista, abyste se stranili každého bratra, který žije neukázněně, a ne podle toho, co jste od nás převzali.
Sektáře po jednom a druhém napomenutí odmítni.
Víš, že takový člověk je převrácený, hřeší, a sám sebe odsuzuje.
Vyšel proti němu vidoucí Jehú, syn Chananího, a řekl králi Jóšafatovi: Měl jsi chodit na pomoc ničemovi a milovat toho, kdo nenávidí Hospodina? Za to na tebe dopadne rozhořčení od Hospodina.
Kdo obdělává svou půdu, nasytí se pokrmem, ale ten, kdo se žene za prázdnými věcmi, nasytí se chudobou.
Nesedávám s podvodníky, nechodím mezi pokrytce.
Nenávidím shromáždění zlovolníků, nevysedávám s ničemy.
Jestliže někdo neposlouchá naše slovo v tomto dopise, dávejte si na něho pozor [a] nestýkejte se s ním, aby se zastyděl.
Avšak nepokládejte ho za nepřítele, nýbrž napomínejte ho jako bratra.
Blahoslavený je muž, který nežije podle rady ničemů, na cestě hříšníků se nezastaví a v zasedání posměvačů neusedne,
ale oblíbil si Hospodinův zákon, nad jeho zákonem rozjímá ve dne i v noci.
Bude jako strom zasazený u přívodů vody, který ve svůj čas přináší ovoce a listí mu neopadává a vše, co dělá, se daří.
Nebuďte zapřaženi do cizího jha s nevěřícími. Neboť co má společného spravedlnost s nepravostí? A jaké je společenství světla s tmou?
Bože, kéž bys skolil ničemy. Odstupte ode mě, vy, kdo proléváte krev.
Oni o tobě mluví se zlými úmysly; nadarmo vyvyšují tvé protivníky.
Což nemám, Hospodine, nenávidět ty, kdo tě nenávidí? A pociťovat odpor proti těm, kdo proti tobě povstávají?
Mám je v dokonalé nenávisti; jsou mi za nepřátele.
Běželi jste dobře. Kdo vám zabránil poslouchat pravdu?
To přemlouvání není od toho, který vás povolává.
Trocha kvasu prokvasí celé těsto.
Buďte střízliví a bděte! Váš protivník Ďábel obchází jako řvoucí lev a hledá, koho by pohltil.
Nemilujte svět ani to, co je ve světě. Jestliže někdo miluje svět, není v něm Otcova láska.
Neboť všechno, co je ve světě -- žádost těla, žádost očí a prázdná chlouba života -- není z Otce, ale ze světa.
A svět pomíjí i jeho žádost; kdo však činí vůli Boží, zůstává na věčnost.
Vybízím vás, bratři, abyste si dávali pozor na ty, kdo působí roztržky a pohoršení proti učení, kterému jste se naučili. Vyhýbejte se jim!
Neboť takoví neslouží našemu Pánu Kristu, nýbrž vlastnímu břichu, a úlisnými a líbivými řečmi svádějí srdce bezelstných lidí.
Ale ty, Boží člověče, před tím utíkej! Usiluj o spravedlnost, zbožnost, víru, lásku, trpělivost, mírnost.
Bojuj dobrý boj víry, chop se věčného života, k němuž jsi byl povolán a pro nějž jsi učinil dobré vyznání před mnoha svědky.
Můj synu, kdyby tě hříšníci lákali, nepřivoluj!
Kdyby říkali: Pojď s námi, nastražíme léčku, abychom prolili krev, počíháme si bezdůvodně na nevinného,
jako podsvětí je pohltíme zaživa, muže v plné síle jako ty, kdo sestupují do jámy.
Získáme všelijaký vzácný majetek, naplníme si domy kořistí.
Nech svůj los padnout s námi, budeme mít všichni jeden měšec.
Můj synu, nechoď s nimi po cestě, zdrž svou nohu od jejich stezky,
“Mějte se na pozoru před falešnými proroky, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci.
Jako spoléhat na zlomený zub či vyvrtnutou nohu je vkládat naděje v nevěrného člověka v den soužení.
Bratři, kdyby byl někdo i přistižen v nějakém přestoupení, vy, kdo jste duchovní, napravujte takového člověka v duchu mírnosti a dávej si každý pozor sám na sebe, abys i ty neupadl do pokušení.
Utíkej před mladickými žádostmi, usiluj o spravedlnost, víru, lásku, pokoj s těmi, kdo vzývají Pána z čistého srdce.
Lépe je dvěma než jednomu, neboť mají lepší mzdu za svou námahu.
Vždyť jestliže upadnou, jeden pomůže svému druhovi vstát. Ale běda jednomu, když upadne a nemá druhého, který by mu pomohl vstát.
Jsou naplněni veškerou nepravostí, [smilstvem,] ničemností, chamtivostí, špatností, jsou plni závisti, vraždy, sváru, lsti, zlomyslnosti, jsou donašeči,
pomlouvači, Bohu odporní, zpupní, domýšliví, chlubiví. Vymýšlejí zlé věci, neposlouchají rodiče,
jsou nerozumní, věrolomní, bezcitní a nemilosrdní.
Ačkoliv poznali Boží ustanovení, že ti, kdo dělají takové věci, jsou hodni smrti, nejenže je sami činí, ale dokonce to schvalují i jiným, kteří je dělají.
Nemilujte svět ani to, co je ve světě. Jestliže někdo miluje svět, není v něm Otcova láska.
Neboť všechno, co je ve světě -- žádost těla, žádost očí a prázdná chlouba života -- není z Otce, ale ze světa.